Autor Wątek: Masz wklęsłą klatkę , pectus excavatum? to Cię wyleczy !  (Przeczytany 1233 razy)

Offline Majkel

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 320365
  • Reputacja: +11/-2
    • Zobacz profil
Masz wklęsłą klatkę , pectus excavatum? to Cię wyleczy !
« dnia: Czw, 20 Lip 2017, 23:26:26 »

Najistotniejsze zalecenia dla osób z Pectus Excavatum (klatka szewska, lejek, wklęsła klatka - jak zwał tak zwał).


Pacjent lekarza rodzinnego powinien otrzymać pewne zalecenia, nawet jeśli nie jest interesantem na zabieg chirurgiczny.

    Pacjentom zaleca się ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie lub jazda na rowerze. Pracownik służby zdrowia nadzorujący osobę z tym schorzeniem powinien ocenić stopień zaawansowania choroby, biorąc pod uwagę także oddziaływanie psychiczne - występujący stopień zaburzenia w jakim pacjent może potrzebować ewentualnej pomocy lub wsparcia psychologicznego.
    W przypadku dzieci i młodzieży zaleca się wywiad rodzinny,  otóż to członkowie odkrywają kluczową rolę w rozpoznaniu,  czy osoba odrzuca patologiczną wadę, czy ją przyjmuje, co wiąże się z tym jak wpływa ona na poprawny rozwój i relacje rówieśnicze.


Chirurg natomiast, w czasie opieki nad chorym musi wziąć pod uwagę szereg istotnych rzeczy skierowanych do pacjenta


Bardzo ważna jest opieka i nadzór pooperacyjny. Co za tym idzie wszczepianie metalowych elementów obniża znacznie sprawność ogólną pacjenta na etapie po-operacyjnym. Implant podatny jest na przemieszczenia, poruszenia, jeśli zatem podtrzymuje mostek, oddziałują na niego ogromne siły, także warto jest zminimalizować wszelkie ryzyka obrażeń, dynamiczne ruchy.

Chirurg musi poinformować pacjenta o potrzebie ograniczenia na dany okres ruchów do niezbędnych czynności.
Ograniczenie aktywności fizycznej może się różnić w zależności indywidualnej pacjenta, który musi zostać poinformowany, że niestosowanie się do zaleceń pooperacyjnych może prowadzić do wyżej wymienionych komplikacji.

Pacjent powinien dodatkowo być poinformowany, iż deformacja może nadal być obecna lub mogą nastąpić jej nawroty - nawet po zabiegu. Ponadto przed zabiegiem należy ostrzec pacjenta o ogólnym ryzyku działania i możliwych działaniach niepożądanych, jak opisano szczegółowo poniżej, ponadto pacjentowi należy przygotować pisemną zgodę na zabieg.